★★★★★ 4.5 117 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by nraconvention.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
FUTURE FLOOD 80W LED COOL 5000K TRUNNION MOUNT ON-OFF 7H X 6V BEAM BRONZE RECTANGULAR SHAPED FLOODLIGHT LIGHT FIXTURE - 120V-277V - 100,000 hour life based on LM-80 tests - Replaces 250W Metal Halides - Air-flow technology heatsink - UL Listing: Suitable For Wet Locations, Suitable for ground mounting - Ingress Protection rating of IP65 for dust and water - NEMA Beam 7H x 6V - Housing: Die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm - Mounting: Heavy-duty Trunnion mount with stainless steel hardware - Reflector: Specular polycarbonate - DLC Compliant - Use for building facade lighting, sign lighting, LED landscape lighting and instant-on security lighting
UPC 019813315201
Color Bronze
Wattage 250 watts
Brand Name Rab
Brightness 960 Lumen
Style Name Country
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 15.4 Pounds
Fixture Type Non Removable
Light Source LED
Manufacturer RAB Lighting
Model Number FFLED80T
Power Source Corded Electric
Material Type Bronze
Mounting Type Ceiling Mount
Control Method Remote
Color Temperature 5000 Kelvin
Required Assembly Yes
Light Fixture Form Floodlight
Included Components Mounting Hardware
Indoor Outdoor Usage Outdoor
Light Output Maximum 960 Lumens
Water Resistance Level Water Resistant
Manufacturer Part Number FFLED80T
Specific Uses For Product Garden, Outdoor, Patio, Yard
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
117 ratings | 48 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (97)
4 stars
4% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)