DEWALT Angle Grinder Tool, 4-1/2 to 5-Inch, Trigger Switch(DWE43115), Yellow
★★★★★ 4.4 31 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by nraconvention.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The DWE43115 4-1/2-inch (115mm) / 5-inch (125mm) High Performance Cut-Off/Grinder with E-Clutch shuts the hand grinder off when a wheel pinch or wheel stall occurs. Dust Ejection System technology clears dust and debris for extra protection. DEWALT cut off tool shuts off before overheating with Power-Off Advanced Overload Protection.
  • Metal grinder has 11,000 RPM Rating
  • DEWALT angle grinder comes with 13-amp motor
UPC 885911471527
Color Yellow
Voltage 120 Volts
Wattage 1700 watts
Brand Name DEWALT
Horsepower 2.30
Style Name Classic
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 5.7 Pounds
Manufacturer DEWALT
Model Number DWE43115
Power Source Corded
Material Type Blend
Item Type Name DEWALT DWE43115 4-1/2" - 5" High Performance Trigger Switch Grinder with Trigger Lock
Included Components 1) Grinder, 1) Side Handle, Inner and Outer flange, 5" Type 27 Guard
Maximum Rotational Speed 11000 RPM
Item Dimensions L x W x H 18"L x 6"W x 5"H
Manufacturer Warranty Description 3 year limited warranty
Global Trade Identification Number 00885911471527
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
31 ratings | 13 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (25)
4 stars
5% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (3)